História

História

Necpalský prameň

Región Turiec má jednu z najlepších vôd v strednej Európe. Zaujímalo nás, ako to vyzerá priamo v srdci vodného zdroja a čo predchádza tomu, aby sme doma pri otočení vodovodným kohútikom naplnili pohár zdravou pitnou vodou. Ďakujeme vedeniu Turčianskych vodární za možnosť pripraviť tento článok a zvlášť ďakujeme pánovi Tiborovi Adamkovi, ktorý si našiel čas a pracoviskom nás previedol.

Čítať ďalej

Obec Necpaly

Obec Necpaly je situovaná na prahu Veľkej Fatry, nachádzajúca sa na vyústení Necpalskej doliny do Turčianskej kotliny. Pre túto dedinu je typická krásna príroda s pestrou flórou a faunou.

Čítať ďalej

Detský domov

Detský domov v Necpaloch vznikol v roku 1965, kedy deti najprv bývali v priestoroch tristoročného „Juštovského“ kaštieľa. Postupom času sa v roku 2000 domov presťahoval do novej budovy, kde sú vytvorené vyhovujúce podmienky na transformáciu detského domova. Na konci roku 2015 oslávil domov svoje 50. výročie založenia.

Čítať ďalej

Obecné múzeum

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch je nenápadná budova, ktorá je plná zaujímavých historických predmetov. Už po prekročení prahu múzea pocítite, že každý exponát má svoj príbeh.

Čítať ďalej
61kspredaných fliaš
122vyzbierané pre deti
×